Mindenmás
| Tündi | 2020.10.23. 15:35Ma ünnepli a kerek 80. születésnapját a háromszoros brazil labdarúgó-világbajnok Pelé, a földkerekség egyik leghíresebb futballistája. Ennek alkalmából úgy döntöttünk, hogy górcső alá vesszük a Menekülés a győzelembe című filmet, amely amellett, hogy a többször világbajnok legfontosabb filmes megmozdulása még nekünk, magyaroknak is különleges helyet foglal el a szívünkben.
A Menekülés a győzelembe című alkotást talán senkinek sem kell bemutatni, hiszen az 1980-ban Magyarországon forgatott történelmi sportfilm egy igazi generációs élmény lett, a maga több mint tízezer statisztát felvonultató forgatásának köszönhetően. Na, meg persze még, ha ez nem is lenne, akkor is mindig jó érzés elbüszkélkedni egy olyan produkcióval, amely igazi világsztárokat hozott hazánkba, és azóta is igazi kultklasszikusnak számít. És hogy kik voltak azok világhírű színészek és sportolók, akik Magyarország vendégszeretetét évezhették? Az előbbi tábort többek között olyan nevek erősítették, mint Sylvester Stallone, Michael Caine vagy Max von Sydow, utóbbit pedig a ma szülinapos Pelé, Bobby Moore vagy Oswaldo Ardiles. Arról meg már nem is beszélve, hogy a rendezői székben nem kisebb legenda foglalhatott helyet, mint a kétszeres Oscar-díjas John Huston, a film egyik producere pedig Andy Vajna volt.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy akkoriban Pelé akkoriban még a színészeknél is nagyobb sztárnak számított, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy magyarországi tartózkodása is óriási érdeklődés mellett zajlott, olyannyira, hogy az 1980. június 4-én, a Népstadionban lejátszott Magyarország-Ausztria barátságos meccs ő végezte el kezdőrúgását. Kicsit később Pelé mellett már az MTK öreg, Hungária körúti stadionja is a figyelem középpontjába került, hiszen elkezdődött a film forgatása. Az MTK létesítménye a legendás párizsi Colombes stadiont volt hivatott reprodukálni.
Fotó: MTI - Benkő Imre
A Menekülés a győzelembe történet szerint a focibolond Steiner hadnagy híres játékosokat fedez fel a különböző nemzetiségű, szövetséges foglyok között, ezért futballmérkőzést szervez a náci katonák és a rabok között. Úgy gondolja, a felhajtás tetszeni fog a megszállt Párizs lakóinak, az edzések pedig lekötik a foglyokat. Ám a büntetőtábor lakói a francia ellenállókkal összefogva szökésre akarják felhasználni a focimeccs keltette felbolydulást.
Pelé több feladatot is ellátott a forgatás alatt: egyrészt szakértőként működött közre (neki kellett megtanítani a színészeket a futball alapvető elemeire, mert például Stallone kimondottan bénán bánt a labdával), másrészt pedig hülyék lettek volna egy ekkora ziccert kihagyni és nem bevenni a buliba, így végül egy trinidadi katona szerepét is megkapta.
A magyar közönség legnagyobb örömére a film forgatása nyilvános volt, a világsztárok 1980. június 24-én jelentek meg először az MTK stadionjában. A belépőjegy 10 forint volt, a teljes bevételt a Fóti Gyermekvárosnak ajánlották fel. John Huston annyit mondott a forgatásokat megelőzően, hogy reméli, 30 ezer néző lesz a stadionban, mert a filmben az mutatna jól, ha nagy tömeg előtt játszanának. A rendezőnek egy kicsit csalódna kellett ugyan, na de nem a nézők hiánya miatt, hanem sokkal inkább azok öltözéke okán. A direktor ugyanis arra kért mindenkit, hogy sötét tónusú ruhákban jelenjenek meg a nézőtéren, ehhez képest mindenki a legszínesebb és legdíszesebb ruhájában vonult a világsztárok elé, így pedig elég érdekes festett a lelátó.
Tovább tetőzte a kezdeti gondokat, hogy arra is külön megkérték a több tízezres magyar nézőközönséget, hogy ne tapsoljanak, csendben fogadják a világsztárokat, amikor a pályára lépnek, természetesen ez sem jött össze, és azonnal elszabadult a pokol, amint megpillantották a kedvenceiket. Szerencsére azonban idővel rendben zajlottak a felvételek.
Fotó: MTI - Wéber Lajos
Magyar részről azonban talán még érdekesebb, hogy a hazai játékosok közül a későbbi edző és szövetségi kapitány, Egervári Sándor is szerepet kapott a filmben a világbajnok focisták mellett, akire nem kisebb feladat hárult, minthogy az egyik jelenetben rúgja fel Pelét. Nem túl meglepő, de Egervárit csak a rendező hosszas unszolása után lehetett rávenni, hogy végül eleget tegyem a kérésnek. Aminek végül az lett a vége, hogy a jelenet annyira hitelesen és jól sikerült, hogy a rendező, John Huston felállva tapsolt, amikor a második forgatási napon Egervári felrúgta a háromszoros világbajnokot.
Pelé végül egy hónapot töltött Magyarországon. A filmet – amely Andy Vajna számára is fontos szakmai siker volt – 1981-ben mutatták be. Az akkori beszámolók alapján a háromszoros világbajnok mindenkivel nagyon kedves volt és rengeteg interjút adott az itt tartózkodása alatt.
(Borító: virginmedia.com)
Hozzászólások