Mindenmás
| Tündi | 2021.04.03. 14:05A már-már pofátlanul nagy vigyorral rendelkező Eddie Murphy-t senkink sem kell bemutatni, hiszen számos klasszikusa hazánkban is nagy népszerűségnek örvend. A Beverly Hills-i zsaru, a 48 óra és az Amerikába jötten Golden Globe-díjas sztárja ma ünnepli a 60. születésnapját.
Murphy már kisgyermekként az iskola mókamestere volt, emellett pedig tizenöt évesen már 25-50 dolláros fizetést kapott stand-up fellépéseiért, 19 évesen pedig bemutatkozhatott az NBC televízió Saturday Night Live című műsorában.
Majd 1982-ben jött egy váltás és átnyergelt a filmekre: Nick Nolte partnereként debütált a 48 óra című akció-vígjátékban, amelyért rögtön Golden Globe-díjra jelölték. Az 1983-ban forgatott Beverly Hills-i zsaruban már ő volt az abszolút főszereplő, a film pedig az évtized egyik legnagyobb kasszasikerének bizonyult. Az 1986-os Aranygyermek után az Amerikába jöttem című produkcióban több szerepet is játszott, némelyiket olyan remekül, hogy fel sem lehetett ismerni.
Ezután karrierje rövid időre hullámvölgybe került, pályafutása mélypontját a Beverly Hills-i zsaru harmadik része jelentette. A csorbát 1996-ban a Bölcsek kövére köszörülte ki, amelyben egyszerre hét különböző figurát alakított. Ezután a családi filmek felé nyitott. Az állatok nyelvén értő Dr. Doolittle története után, a Mulan című animációs filmnek kölcsönözte hangját, 2001-ben a kasszasiker Shrekben az ő hangján szólalt meg a Szamár.
Karrierjének csúcsát a Dreamgirls jelentette 2006-ban. A zenés filmben kikacsintva a komédiák világából énektudását kamatoztatta, teljesítményéért Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában, és bár ezt nem nyerte el, a Golden Globe-díjat hazavihette. A 2007-ben forgatott Norbit című filmje ugyanakkor már-már a jó ízlés határát súrolta, kapott is érte hideget-meleget, továbbá a legrosszabb filmszínésznek járó Arany Málna-díjat, mindjárt hármat.
Pár évvel később aztán a Forbes magazin már a leginkább túlfizetett filmsztárok listáján szerepeltette. A gödörből ezúttal is kikapaszkodott, 2015-ben a legjobb amerikai humoristáknak járó rangos Mark Twain-díjjal vigasztalódhatott, Hollywoodba négy év szünet után 2016-ban a megszokott vígjátéki szerepek helyett a Mr. Church című drámával tért vissza.
Tavaly majdnem három évtizeddel az első rész bemutatása után, az eredeti színészgárdával készítette el az Amerikába jöttem folytatását. A bemutatót még a mozikban tervezték, de a koronavírus-járvány miatt többször elhalasztották, és végül idén egy másik streaming óriás, az Amazon kínálatában debütált.
A komikus 2018-ban tizedszer lett apa, hat lánya és négy fia közül öt házasságából, a másik öt különböző kapcsolataiból származik. Murphy dalokat is ír, amelyeket maga ad elő, számos lemeze lett közönségsiker. Mintegy 200 millió dollárra becsült vagyonából gyakran és szívesen adakozik jótékonysági célokra.
(Borító: femina.hu)
Hozzászólások